Предназначени са за загряване на въздуха в нагнетателната страна на вентилационните и климатични инсталации.
Не могат да се използват за пожаро и взривоопасни смеси.
Клас на защита – „Първи” - БДС 2099/1-90
Корпусът е изработен от поцинкована ламарина с монтирани двустранно фланци от стоманени профили.
В корпуса е вградена батерия от ел. нагреватели (закрит тип), с мощност Nел. от 3 kW до 48 kW. Топлинната мощност е разделена на степени по 3 kW или 6 kW. При поръчка допълнително се уточняват начина на управление, както и броя на степените
За предпазване от прегряване е предвиден авариен термостат (кликсон), изключващ при температура 70°С оперативната верига в ел. таблото.
Ел. захранване: – трифазно 380V/50Hz – стандартно изпълнение – монофазно 220V/50Hz - по индивидуална поръчка за малки мощности.
Външна изолация на корпуса.
По желание на клиента електрическия канален нагревател може да бъдe окомплектован с електро табло за управление КИП и А с възможност за управление на други елементи (вентилатори) на вентилационната система.
Необходимо е да се осигури блокировка на силовата верига на ЕК с работата на нагнетателния вентилатор.
Ръчно n-степенно управление.
Автоматично 2- или 3-степенно управление с контролер и работни термостати.
Плавно едностепенно управление с контролер, работни термостати и честотни преобразуватели тип SSR, вградени в батерията на ЕК-N. В този случай дължината се увеличава с 200 mm.
Конструкцията им позволява вграждане във въздуховодна мрежа или вентилационни съоръжения посредством фланцова връзка. За сервизиране на изделието не е необходимо демонтитане от въздуховодната мрежа.
При монтаж да се спази указаната посоката на въздушния поток